Dedektif nedir?

Ayrıca bir suç soruşturması olarak da adlandırılan bir dedektif, suç (ve bazen kabahat) suçlarını araştıran yeminli bir yasa uygulayıcısıdır. Suçlu müfettişler soruşturmalar yürütür, delil toplar ve kovuşturma davaları hazırlar. Dedektif istihbarat toplar, bilgiyi analiz eder, kovuşturma için raporlar hazırlar ve mahkemede tanıklık ederler.

Dedektif nedir?

Dedektif Tarafından Yapılan Başlıca Görevler

Suçları Araştırma ve Analiz Etme – Dedektiflerin araştırdıkları suçla ilgili bilgileri araştırmak için önemli miktarda zaman harcadıkları oldukça yaygın bir bilgidir. Bu araştırma, araştırdıkları şüpheliler ve suçu çevreleyen koşullar hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmaktadır. Bilgiyi başarılı bir şekilde topladıktan sonra, gerçekleri analiz edip bunları bir araya getirerek, araştırma sürecini tamamlama yollarını nasıl değerlendireceklerini en iyi şekilde değerlendirebilirler.

Şüphelileri Belirleme ve Sorgulama – Ceza müfettişleri, zaman zaman adli psikologlar olarak faaliyet göstermeli, bir suçlunun aklına girmeli veya belirli bir suçu işleyişine karar vermelidir. Bu analiz genellikle tüm kanıtlar toplandıktan ve tüm araştırmalar tamamlandıktan sonra gerçekleştirilir. Suç analizi yapıldıktan sonra, dedektifler, aradıkları kişi tipini anlayarak daha iyi ilerleyebilir.

Sorguya uğrayan şüpheliler, bir suçlu araştırmacının işinin hayati bir yönüdür, zira mümkün olduğu kadar çok kanıt topladıkları, bir şüpheliyi ortaya çıkardıkları veya hatta bir failin kimliğini belirledikleri için.

Mahkemede Sınanması – Dedektifler mahkeme duruşmalarında genellikle önemli katılımcılardır. Kanıtları açıklamak ya da uzman bir tanık olarak hizmet etmek için çağrılabilirler ya da bir suçun gerçekleşmesi için ne olduğuna inanılanlara ışık tutmak için orada olabilirler.


Open chat